Sagrada Familia

29 11 2013

Sagrada_Familia_01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świat pełen jest fascynujących dzieł sztuki, budynków i cudów natury, które zachwycają miliony osób poprzez swoją wyjątkowość. Zachwyt jest niekiedy tak wielki, że przyciąga ludzi z całego świata i podróżują oni aby zobaczyć te cuda na własne oczy, choćby raz w życiu.

Przez tysiąclecia ludzkość wyprodukowała wiele wspaniałych budynków. Jednym z nich, stworzonym stosunkowo niedawno jest Sagrada Familia ( Święta Rodzina ), bazylika w Barcelonie w Hiszpanii. Ci, którzy planują wakacje w Barcelonie nie mogą przegapić tej atrakcji. Przede wszystkim jest to jeden z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na świecie – i to nawet nie jest jeszcze zakończona.

Budowę rozpoczęto w 1882 roku i zakończy się w 2026, jeżeli możemy zaufać prognozie. Do tego czasu odwiedzający będą musieli brać pod uwagę, iż jest to teren budowy, czyli i wszystkie z nim związane rzeczy, takie jak dźwigi i rusztowania. Zawsze jest tłum turystów zgromadzonych wokół kościoła. Niektórzy stoją w kolejce, by zobaczyć wnętrza , podczas gdy inne zajęci są fotografowaniem dzieła Gaudiego z zewnątrz.

Budynek został zaprojektowany przez światowej sławy katalońskiego architekta Antonio Gaudí, który był znany z ekstrawaganckiego stylu i jego obsesji na punkcie modernizmu. Sagrada Familia nie była jego jedynym dziełem. Barcelona posiada wiele innych budynków Gaudiego , w tym Casa Batllo, La Pedrera czy Park Guell . Jednak Sagrada Familia pozostaje jego najbardziej znanym dziełem.
Do tej pory Kościół składa się z 8 wież, ale 10 innych wież ma zostać pobudowane. Liczba wież nie jest losowa, ma ona bardzo konkretne znaczenie. W rzeczywistości wieże odnoszą się do 12 apostołów, 4 ewangelistów, Matki Boskiej i Jezusa. Wieża Jezusa ma osiągnąć wysokość 170 metrów , a zatem przekracza najwyższą wieżę Kościoła w świecie ,Ulmer Münster w Niemczech. Przy projektowaniu Sagrada Familia, wysokość została ustalona tak, aby nie przekraczała ona wysokości gór otaczających miasto. Ideą było zostawić projekty Boga większe niż dzieła ludzkości.

Watykan docenia tego rodzaju myślenia i uznał kościół. W 2010 r. były Papież Benedykt XVI otworzył kościół i dał mu honorowy tytuł basilica minor, co ma na celu pokreślenie silniejszych więzi do biskupa rzymskiego.

Czy Sagrada Familia będzie obchodzić swoje zakończenie w 2026 – na śmierć Gaudiego 100-szy roku jest bardziej zależna od środków finansowych , niż od czegokolwiek innego. Budowa finansowana jest z pieniędzy pochodzących z darowizn, grantów z fundacji i opłaty za wejście. Jednak, czy skończy się ona do tego czasu czy nie, Sagrada Familia jest warta odwiedzenia mimo trwającej budowy.

 

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: