Big Ben

30 09 2013

bigbenJednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Londynu jest Big Ben, znany dzisiaj również jako The Clock Tower oraz od 2012 jako Elizabeth Tower. Jest to majestatyczny budynek który wznosi się nad Pałacem Westminsterskim i który wskazuje godzinę od 154 lat. Oznacza to, od jego otwarcia, jego wskazówki połączyły się w najwyższej części już 1.350.000 razy. Jeżeli będziecie mieli okazję odbywać kurs języka angielskiego w Londynie, może będziecie zainteresowani poznać nieco więcej szczegółów na temat tego ciekawego budynku.

Big Ben to największy na świecie zegar posiadający cztery tarcze i jest on trzecią co do wielkości najwyższą wieżą zegarową na świecie. Jego dzwon, do czego początkowo odnosiła się nazwa Big Ben, dzisiaj odnosząca się do zegara, waży 14 ton i posiada 3 metry średnicy. Jego cztery zegary umiejscowione są na wysokości 55 metrów. Jest to wysokość 18 piętrowego budynku mieszkalnego. Podczas Waszego kursu języka angielskiego w Londynie z pewnością wielu Brytyjczyków opowie Wam ze zmartwieniem o przechyleniu jakie posiada wieża w kierunku północno-zachodnim. Niektórzy eksperci twierdzą, iż jest to powód do zaniepokojenia.

Ze względu na nieunikniony upływ czasu, Big Ben jest poddawany naprawom i konserwacji. W 2007 roku zegar pozostawał wstrzymany przez 6 tygodni w celu wymiany różnych części mechanizmu. Spektakularne były zdjęcia robotników zawieszonych z przodu wieży wymieniających części zegara. Niektóre z nich ważyły nawet po kilkanaście kilogramów. Big Ben przetrwał wiele wydarzeń. Podczas Pierwszej Wojny Światowej praca dzwona zegarowego została wstrzymana oraz światła w nocy były wyłączane, aby wieża nie stała się ofiarą niemieckich ataków. Zimą 1962 roku z powodu ogromnego opadu śniegu w Londynie, wskazówki zegara funkcjonowały wolniej i zegar spóźniał się o 10 minut. Latem natomiast w roku 2005, zegar zatrzymał się na 90 minut nocą. Było to spowodowane bardzo wysoką temperaturą panującą w stolicy Wielkiej Brytanii. Podczas Waszego kursu języka angielskiego w Londynie zobaczycie, że Big Ben jest widoczny z wielu części miasta i będziecie mogli wyobrazić sobie jak wielkie znaczenie ma on dla Londyńczyków.

Może podczas odbywania Waszego kursu języka angielskiego w Londynie znajdziecie chwilę na zobaczenie 6 metrowej repliki znajdującej się na Victoria Station. Nie jest ona jedyną. Istnieją również inne w Parlamencie Kanady, w meksykańskiej miejscowości Pachuca i na Seszelach. Jak również znana wszystkim replika znajdująca się w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: