The tube: najstarsze metro na świecie

16 09 2013

london-underground

Jeżeli zamierzacie wybrać się na kurs języka angielskiego w Londynie, jednym z najczęściej użytkowanych przez was środkiem transportu z pewnością będzie metro. The Underground, lub jak też zwą go Londyńczycy, The Tube, jest jednym z nieodłącznych elementów życia tego miasta i dociera ono do przeróżnych miejsc oddalonych od siebie wiele kilometrów od strefy 1, centrum. Jest ono użytkowane codziennie przez tysiące osób i jest to najstarsze metro na świecie. Jego powstanie zapoczątkowało wiele historii i ciekawostek.

The Tube oficjalnie zostało otwarte w 1863 roku i dzisiaj składa się z linii o łącznej długości ponad 400 km. Posiada  ono 274 stacje, od stacji centralnej Leicester Square po Międzynarodowe Lotnisko Heathrow. Kiedy kasujesz swój bilet przechodząc przez bramki w metrze będąc na kursie języka angielskiego w Londynie, powinieneś wiedzieć że tę samą czynność wykonują miliony osób każdego roku.

W jego wnętrzach znajdziecie wiele symboli, zarówno tych materialnych ( niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki) jak i niematerialnych. Przykładem tych drugich jest napis „Mind the gap”, który powstał w 1960 roku aby ostrzec pasażerów o istniejącej dziurze pomiędzy podestem, a wagonem metra. Przekształcił się on w symbol Wielkiej Brytanii, a także stało się nazwą amerykańskiego zespołu muzycznego.

Mogą Was również zaskoczyć niektóre symbole, jak na przykład słoń wykonany z metalowej siatki na stacji Waterloo, Sherlock Holmes widniejący na stacji metra Baker Street (na tej ulicy bohater miał swoje biuro). Lub może podczas Waszego pobytu na kursie języka angielskiego w Londynie będziecie mieć ochotę zrobić sobie zdjęcie na słynnym przejściu dla pieszych na Abbey Road przy St. John’s Woods, będziecie mieć także okazję zobaczyć,  na stacji o tej samej nazwie malowidła nawiązujące do The Beatles.

Jeżeli nie jesteście sportowcami i okaże się, że winda oraz ruchome schody się zepsuły, może powinniście wiedzieć, że na stacji metra Angel jest 163 stopni i 27 metrów wysokości. Jeżeli chcecie wybrać się na spacer po słynnym Camden Town, ale z jakiegoś powodu dotrzecie na stację metra Chalk Farm, może najlepiej będzie znaleźć windę, jeżeli nie, będziecie musieli pokonać długie spiralne schody aby wydostać się na powierzchnię. Jeżeli jednak znajdziecie się w linii Northern Line i nagle metro się zatrzyma i wyłączą się światła, nie martwcie się, jest to najbardziej awaryjna linia, która ma najwięcej spóźnień każdego roku.

 

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: