Francja. Markiz de Sade.

20 06 2012

Wczoraj napisałem Wam o kursach francuskiego we Francji, prawda? Nieee…? A no tak, zapomniałem juz 🙂 wystarczyło zerknąć na bloga żebym przypomniał sobie, że wczoraj napisałem nie o kursach języka francuskiego we Francji a o Bastylii :). Ok, kontynuujmy więc temat.

Bastylię zdobyto, rządy obalono i nastały nowe. Pozostaje więc pytanie: kogóż więc uwolniono z Bastylii 14 lipca 1789 roku? Setki, Bastylia. Twierdza została zdobyta. tysiące wycieńczonych i niewinnie więzionych przeciwników królewskiego absolutyzmu?  Oj nieee… Uwierzcie mi, w tym więzieniu cele nie były przepełnione jak u nas w kraju… :> Odpowiedź brzmi więc: w tamtym dniu uwolniono z Bastylii kilka osób.  Większość uwolnionych składała się z pospolitych przystępców lecz nie zabrakło także dwóch osób chorych psychicznie a także jednego(!) szlachcica – ten został tu osadzony z powodu olbrzymiej troski swego ojca (tak to nazwijmy, powód był zapewne inny – może gościu po prostu  sprawiał kłopoty wychowawcze?).

Prawdą jest że na długo przed upamiętnianą po dziś dzień Rewolucją Francuską Bastylia świeciła pustkami (uuu nie to co dziś w obiektach tego typu-przeludnienie…). Twierdza Bardziej straszyła swym ogromem i majestatycznością, niż liczbą ludzi których w niej więziono. Przede wszystkim osadzano w niej przedstawicieli szlacheckich rodzin na prośbę… ich własnych krewnych (!!!) -najczęstszym w tym wypadku powodem było prowadzenie hulaszczego trybu życia, który doprowadzał do zadłużenia-  lub autorów libertyńskich i bluźnierczych dzieł. Szpital Charenton. Tutaj kurował się pan de Sade :) Na kurasch języka francuskiego we Francji (myślę, że nie tylko we Francji) tago Wam nie powiedzą: mało kto dzisiaj wie, że dnia 14 lipca roku 1789 z Bastylii do szpitala Charenton został przeniesiony markiz de Sade. Donatien Alphonse François de Sade. On i jego hipnotyzujący wzrok...Dokładniej nazywał się on Donatien Alphonse François de Sade. Jeśli nie wiecie to juz Wam mówię: dzięki nazwisku tego pana, a raczej jego upodobań (choć może była to i filozofia życia – nie bede sie rozpisywał, macie google więc sami mozecie się zagłębic w temat) pochodzi nazwa jednego z seksualnych zboczeń (sadyzm).  W przypadku tego pana powód „przymusowego wypoczynku” w Bastylii był jasny :). Mozna jedynie domyślać się, jakie pomysły rodziły się w głowie de Sade... :) :> Tenże markiz, postac szczególnie barwna oraz  autor szeregu pornograficznych książek 🙂   został uznany przez swoją własną rodzinę za osobnika chorego psychicznie i na jej prośbę został osadzony w Bastylii – jego kochana rodzinka stwierdziła, iż jego seksualna dewiacja jest niebezpieczna dla otoczenia (hmmm…moze po prostu nie potrafili się w nij odnaleźć… 🙂 ) .  Właśnie wtedy dla tego pana rewolucja, tak, właśnie dla niego, rewolucja była w dosłownym sensie prawdziwym wyzwoleniem. Ba, mniej znanym faktem jest to, że Donatien Alphonse François de Sade wypuszczony z Charenton jako „patriota” (słowo to w żargonie rewolucjonistów oznaczało „jeden z nas”) aktywnie zaangażował się w sprawę „wolności, równości i braterstwa” (pamiętacie wpis o „Liberté-Égalité-Fraternité” ?). W międzyczasie także został członkiem klubu jakobinów (wyjaśniając Wam było to najbardziej ekstremistyczne stronnictworewolucyjne) a także przyczynił się do powstania (jako ich autor oczywiście) szeregu tekstów rewolucyjnych – pan De Sade działał w  „Sekcji Pik” (Paryz został przez rewolucjonistów podzielony na poszczególne sekcje) wraz z przywódcą jakobinów oraz pierwszoplanową barwną postacią, o której słyszano w trakcie rewolucji jak i po niej: panem Maximilien de Robespierre.Maximilien de Robespierre. Przywódca jakobinów.

Reklamy

Działania

Information

One response

17 07 2012
Święto, które przegapiłem… :) ale o wydarzeniu wcześniej wspomniałem heh « Podróże językowe – angielski

[…] Ale wracając do głownego tematu, pamiętacie artykuł o Bastylii? Halo! Panie i Panowie, kurs języka francuskiego we Francji to nie wszystko, poświęccie chwilkę mej twórczości no więc, pamiętacie artykuł o Bastylii? Dla przypomnienia jest on tutaj: https://podrozejezykoweangielski.wordpress.com/2012/06/20/francja-markiz-de-sade/ […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: