Francja. Warto zwiedzić i zobaczyć. :)

18 06 2012

Polecam Wam wybrać sie do La Defense. Odpoczniecie choc przez chwile od nauki języka francuskiego ( niektórzy z Was uczęszczają na kurs języka francuskiego we Francji). La Defense – nowoczesna dzielnica biurowo-wystawienniczo-mieszkalno-handlowa – znajduje się dosłownie przystanek RER za Charles-de-Gaulle-Etoile. Dzielnica ta znalazła się wysoko na liście miejsc, które każdyu turysta odwiedzający Paryż musi zobaczyć. Sławę swą zawdzięcza La Grande Arche, który to znajduje się niedaleko jej zachodniego końca.

Grande Arche – piękna i zadziwiająca konstrukcja, 112-metrowy łuk wycięty w sześcianie jest pokryty białym marmurem. Z pod tego olbrzymiego łuku, pod którym łatwo zmieściłaby się (uwierzcie!!!a jak nie wierzycie to zostawcie kursy języka francuskiego i sami się przekonajcie) katedra Notre Dame, rozwieszone są otwarte szyby wind i panoplia w formie chmury. W sercu (wnętrzu) tej budowli znajdują się ministerstwa, międzynarodowe przedsiębiorstwa – te akurat umiejscowione są w części dachowej, fundacja, która organizuje wystawy i konferencje dotyczące spraw związanych z prawami człowieka… A także wiele innych 🙂  Oprócz wstępu na wystawy Arche de la Fraternite bilet umożliwia podziwianie marmurowych patio z „mapą niebios”, a w pogodne dni rozkoszowanie się widokiem na Łuk Triumfalny i dalej aż po Luwr. Nie trzeba dodawać, że linia ta przecina Voie Triomphale dokładnie pod kątem prostym. Symetria utrzymana jest za placem Zgody w układzie ogrodów Tuileries, zakłócona jedynie ciałami wylegującymi się na trawie, dziećmi puszczającymi łódki na stawach i homoseksualistami poszukującymi przygody koło Oranżerii przy jednym końcu zachodniego tarasu…  Ponieważ całość musi podtrzymywać mit (mit?hmmm…raczej mit sądząc po dzisiejszym Paryżu :> ) Paryża jako stolicy sztuki światowej, władze podjęły plan modernizacji oraz generalnej zmiany ogrodów Tuileries. Zadanie modernizacji otrzymać ma  architekt, którego dziełem jest  szklana piramida znajdująca się pomiędzy dwoma długimi skrzydłami Luwru – budowla uważana jest za  kontrowersyjny dodatek do Voie Triomphale, który został  stworzony w stylu New Age.

Oj, uwierzcie, jest tego trochę 🙂 cały czas można wymieniać i wymieniać… mało czasu macie? to może poświęcicie kursy języka francuskiego i będziecie dalej podążać szlakiem turysty? Więc lecimy dalej! Bliźniak Oranżerii, były królewski kort tenisowy, sala do gry w piłkę, byłe muzeum impresjonizmu mają olbrzymie okna, które wcięte  są w ściany klasycznej świątyni i dzieki temu oświetlają najnowsze sale wystawowe w mieście, które przeznaczone są na sztukę współczesną. Pomiędzy Grande Arche a rzeką znajduje się kompleks biurowy La Defense – uważany jest on za doskonały pomnik który odzwierciedla  brzydotę kapitalizmu z końca XX w.  🙂 🙂 pobudowane tutaj wieżowce nie składają się na żaden regularny układ – krótko mówiąc: nic tutaj nie trzyma się kupy! 🙂 . Bloki mieszkalne, biura firm takich jak ELF, Esso, IBM, a także wielu banków oraz innych przedsiębiorstw rywalizują ze sobą pod względem rozmiarów, wyglądu zewnętrznego no i przede wszystkim zdolności do wywołania zawrotów głowy. Przedziwne znajdujące się tutaj dzieła sztuki  przekształcają (na szczęście nasze) ten koszmar w przekomiczną rozrywkę 🙂 . Gigantyczne  stwory rozpaczają nad swą alienacją w cieniu pozbawionych jakichkolwiek uchybień strzelistych budowli. Rzeźba Alexandra Caldera z czerwonego żelaza jest bardziej stabilna niż mobile, a czarna marmurowa rzeźba w kształcie metronomu emituje linię w poprzek. XIX-wieczny pomnik wojenny wznosi się na betonowym cokole przed kolorowym wodospadem z plastiku, a trochę dalej eteryczne postacie obejmują się wokół niezliczonych betonowych gazonów kwiatowych. Szczegóły dotyczące wszystkich rzeźb można znaleźć na wystawie Art Defense za wodospadem, a jeśli koniecznie chcesz postradać pieniądze na rzecz otaczających cię firm, na lewo od Grande Arche jest olbrzymie centrum handlowe. Jest to bardzo malownicza okolica Francji bardzo często odwiedzana przez zagranicznych turystów, tym samym to tutaj bujnie rozwija się turystyka. Chęć zobaczenia tego miejsca wyraża znaczna większość turystów.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: