Francja. Kurs języka francuskiego zimą. Nauka i zabawa. I to jeszcze jaka! :)

12 06 2012

Gdy będziecie we Francji w okresie zimowym (bądź nie tylko – śnieg w górach jest zawsze) porzućcie w weekend kurs języka francuskiego i wybierzcie sie na narty do Trois Vallees – Trzech Dolin . Trzy_Doliny_we_FrancjiPrzez prawie 50 lat, wszyscy którzy chcieli skorzystać z każdej trasy w Trzech Dolinach, musieli  kupić trzy osobne karnety – po jednym na każdą dolinę. Zmieniło się to dopiero w 1971 r. – na cały teren o powierzchni 1400 km kw. obowiązuje jeden skipass (ten mozemy zakupić w internecie lub na miejscu). Najtańsze ze skipassów, które możecie kupić, obejmują swym zasięgiem tylko kawałek doliny, np. siedmiodniowy obejmujący Les Menuires (Les Menuires jest to część doliny Belleville) kosztuje 195 euro i oferuje 61 tras o łącznej długości 161 km, natomiast skipass tygodniowy, który zasięgiem obejmuje całe Trzy Doliny – kosztuje tylko 56 euro więcej, czyli 251 euro 🙂 . Trzy_Doliny_we_Francji. Kurs francuskiego we francji.Na przełomie lat 2005 / 2006 r. Francuzi zmodernizowali trasę i wprowadzili system bezdotykowych czytników – rozwiązanie to pozwoliło na automatyczne otwieranie bramek po wykryciu skipassu – nawet jeśli ten jest głęboko ukryty w kieszeni. Pamiętajcie, żeby zawsze mieć ze sobą ubezpieczenie skipassa (nie to ubezpieczenie, które wykipiliście na kurs francuskiego we Francji 🙂 inne) ponieważ jeśli go zgubimy, to na podstawie tego właśnie ubezpieczenia dostaniemy duplikat.

Jeśli chodzi o podróż to do Trzech Dolin najwygodniej i najlepiej dostać się samolotem, by następnie  z lotnisk w Genewie, Lyonie i Grenoble móc wsiąść w autokar który kursuje do Moutiers – miejscowości połozonej u podnóży Alp. Jak już się znajdziemy w Moutiers proponuję (nawet zalecam – innego środka lokomocji tu nie ma 🙂 ) się przesiąść do autobusu, który jedzie do jednej z Trzech Dolin. Uwierzcie, warto wsiąść do tego autobusu mimo że do pokonania pokonania jest zaledwie 30 km (co to jest ?? nic 🙂 ) to podróż wiedzie przez wąskie, strome serpentyny i zabiera prawie godzinę. Ciekawe, ile to marszu… 🙂 Trzy_Doliny_we_Francji

Trois Vallees, czyli Trzy Doliny, są największym obszarem narciarskim na świecie. Zgodnie ze swoją nazwą obszar ten zasięgiem obejmuje właśnie trzy doliny – Courchevel, Meribel i Val Thorens-Les Menuires. Ten teren to m.in. dwa lodowce – de Peclet który znajduje się 3300 m n.p.m. i de Cheviere połozony 3210 m n.p.m (nie mówcie że Wam się robi słabo, przerażająca ilość aż 1230 armatek śnieżnych, prawie 600 km samych (!!!) tras narciarskich o różnej długosci oraz skali trudności a także (i chyba przede wszystkim)aż 200 wyciągów, które przewożą… 220 000 osób na godzinę (tak, dwieście dwadzieścia tysięcy).Trzy_Doliny_we_Francji. Kurs francuskiego we Francji. nauka i zabawa. StudyGlobal! Wybór doliny do przyjemnych (bądź i nie) zjazdów zależy od upodobań narciarzy – stacja Les Menuires, która mieści się w dolinie Belleville, nie wygląda najlepiej ale znajduje się wprost na stoku dzięki niej mamy uzyskujemy dostęp do La Masse – tutaj znajdziemy jedne z najlepszych i pustych tras Trzech Dolin. Niżej w tej dolinie znajduje się ładne tradycyjne miasteczko St. Martin, które również połączone jest wyciągami rozciągającymi się na cały obszar Trzech Dolin. Natomiast Val Thorens jest najwyżej położoną stacją narciarską w całej  Europie, która gwarantuje Wam doskonały śniegi natomiast nie zachęca swą architekturą (ale my tu na narty i deskę przyjechali… 🙂 ). Najładniejszą stacją w całej Sabaudii jest Meribel. Jej połozenie także wynagradza nam bóle i ceirpienia ale nie wszędzie da się wyjść z tej rezydencji wprost na stok. No, chyba że się mieszka w Altiport lub w Mottaret. Dla tych, którzy wszystkie pieniądze przeznaczyli na kursy języka francuskiego we Francji proponuję opcje alternatywne i równie dobre 🙂 Najtańsze opcje zakwaterowania oferowane są w Brides-les-Bains – tutaj dojechać można wyciągiem z Meribel natomiast nie sposób zjechać tam na nartach… Courchevel 1850 składa się z czterech części, które połozone są na różnych wysokościach. Ale zanim się tam wybierzecie, chciałem Wam powiedzieć, że Courchevel równocześnie jest najdroższą stacją narciarską na całym świecie 🙂 . VAL THORENS Trzy_Doliny_we_FrancjiOoooo, niektórzy wracają? Nie dziwne, lepiej przeznaczyć kasiorę na inne przyjemności… 😛  Pozostałe – La Praz 1300, 1550 i 1650 niczym specjalnym się nie wyróżnia, jedynie śnieg jest tu trochę bardziej lepszy niż w pozostałych dolinach a to z  powodu ekspozycji stoków od strony północnej. Pomiędzy Couchevel i Meribel znajduje się La Tania – mniejsza i kameralna atrakcyjna stacja bez samochodów i tłoku, której wybór jest idealny dla rodzin z dziećmi – minus: nie ma tu natomiast żadnej łatwej trasy powrotnej z głównego obszaru Trzech Dolin natomiast w samej stacji są łatwe stoki dla początkujących więc pierwsze ślizgi i zjazdy polecam rozpocząć tutaj 🙂 . Sezon narciarski w Trzech Dolinach trwa od końca listopada/początku grudnia do końca kwietnia a nawet wczesnego maja, lecz późną wiosną tylko najwyżej położone trasy narciarskie nadają się do zjazdów.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: