Lyon. Kursy francuskiego we Francji.

8 06 2012

Czy Ci z Was, którzy uczęszczali bądź mają zamiar uczęszczać na kursy języka francuskiego we Francji a dokładniej w Lyonie, wiedzą że  historyczna część Lyonu została 5 grudnia 1998 roku wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego?

Lyon.Miasto_we_Francji.Stolica_kulinarna_Francji :) .Jeśli nie wiedzieliście tego to już wiecie i dlatego nie powinno Was dziwić, że miasto to jest chętnie odwiedzane przez rzesze turystów.  Gdy będziecie w Lyonie to wybierzcie się do jego starszej części, która nazywana jest Vieux Lyon – tutaj znajdują się liczne zabytki gotyckie oraz renesansowe. Lyon takze moze się poszczycić dużą ilością zabytków, z których część pochodzi z czasów…antycznych (!!!). Pozostałymi atrakcjami tego przepięknego miasta są  muzea między innymi: Muzeum Sztuk Pięknych, Centrum Historii Ruchu Oporu, Muzeum Historyczne Lyonu. Ale najpopularniejszymi i najchetniej odwiedzanymi muzeami są Muzeum Cywilizacji Gallo oraz Muzeum Braci Lumiere (już o tych Panach pisałem wcześniej – pamiętacie?).

lyon nocą. Zdjęcie może nie odzwierciedla uroku miasta... :) Więc wybierz sie na kursy języka francuskiego we Francji!W trakcie pobytu w tym pięknym i zabytkowym mieście obowiązkowo trzeba zwiedzić znajdujące się tutaj przepiękne  zabytkowe kościoły:  między innymi Bazylikę Najświętszej Maryi Panny która powstała w XIX wieku, klasycystyczny zbór protestancki ( mieści się w okolicy Place du Change)  oraz  romańską bazylikę benedyktynów Saint- Martin-d`Ainay której powstanie datuje się na XII wiek . Ci z Was, którzy lubują się w zabytkach architektury zachwycą się katedrą św. Jana Chrzciciela  wybudowaną w stylu romańsko – gotyckim – wewnątrz niej znajduje się słynny czternastowieczny (!!!)  zegar astronomiczny, oraz kolejna architektoniczna gratka:  kościół Saint – Irenee – tan akurat posiada wczesnochrześcijańską kryptę której pochodzenie datuje się na V wiek.

Głównymi zabytkami miastą przede wszystkim są świetnie zachowane ruiny amfiteatru a także akwedukty z czasów rzymskich (!!!) oraz nadbrzeżne budowle, które swą architekturą zachwycają przebywających tutaj turystów. Lyon park botaniczny ogród botaniczny w Lyonie. Wybierz kurs języka francuskiego we Francji w Lyonie - do parku będzie blisko... :)W Lyonie znajduje się także największy w kraju park miejski Parc de la Tece d`Or, ogród zoologiczny oraz botaniczny – tutaj właśnie lubią się przechadzać uczestnicy kursów języka francuskiego we Francji jak i Ci dla których nauka języka francuskiego jest niezbędna w życiu. W gruncie rzeczy mówiąc krótko i wprost: warta zobaczenia jak i zwiedzenia jest cała struktura miasta – otaczające je wzgórza, koryta rzek, mosty, a dech w piersiach zabierze Wam mieszanina zabudowy średniowiecznej z nowoczesnymi budynkami.

Jednak dla turystów największa atrakcją miasta jest ukończona w latach 90-tych XX wieku buddyjska Pagoda Thien-Minh (budowa została zasponsorowana przez wietnamską diasporę). Tym, którzy chcą sie tam dostać i uwiecznić to miejsce aparatem 🙂 przekazuję informacje: znajduje sie ona w mieście  Sainte – Foy – les – Lyon, tuż za południowo – zachodnim krańcem Lyonu. lyon z lotu ptaka. Aglomeracja miasta. Ze StudyGlobal mozesz tu byc!Mimo że Lyon leży w ścisłym lądzie, mieszkańcy jak i turyści znaleźli rozwiązanie na spędzanie czasu w okresie wakacyjnym : kąpielisko w podmiejskim parku Miribel – Jonage. Można się równiez wybrać do olbrzymiego parku który znajduje się w kierunku zachodnim od Lyonu: parku  Lacroix – Laval.

A teraz ciekawostka kulinarna: czy wiecie, że Lyon słynie również z rewelacyjnych restauracji, w których serwowane dania zachwycające podniebienia nawet tych najwybredniejszych łakomczuchów 🙂 – nie tylko mieszkańców, ale także turystów 🙂 . Wiele osób twierdzi jednogłosnie, że podstawą z przyjemności podróżowania po Francji jest możliwość konsumpcji przeróżnych regionalnych potraw – pamiętajcie, że każdy (o wyjątkach nie słyszałem) region Francji może poszczycić się charakterystyczną dla siebie kuchnią.  Zgłodnieliscie?  Kurs francuskiego we Francji dobiega końca, więc nie wahajcie się tylko wsiadajcie w dostępny Wam srodek lokomocji i zasuwajcie do Lyonu który przede wszystkim znany jest oraz słynie z gastronomii.  Lyon jest dzisiaj gastronomiczną stolicą Francji – posiada najwiekszą liczbę restauracji oraz wielu doskonałych bistr. lyon - orange cube. Pomarańczowa kostka w Lyonie. Co to moze być? Jak chcecie się dowiedziec to zarazerwujcie kurs języka francuskiego we Francji ze StudyGlobal! Dojechaliscie już do Lyonu? To biegiem teraz do tradycyjnej lyońskiej karczmy ( które zwą „Bouchons”) w celu zamówienia potrawy z wieprzowiny ( kuchnia Lyonu specjalizuje się w tym typie mięsa).

Wegetarianom oraz specjalistom od smakowania warzyw jak i owoców polecam targ przy Croix Rousse, gdzie od poranka rana do późnych godzin popołudniowych rozciągają się stoiska z najróżniejszymi produktami spożywczymi.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: