Południe Francji. Marseille. Marsylia.

6 06 2012

We Francji macie możliwość odbycia kursów oraz nauki języka francuskiego wraz z firmą StudyGlobal. Kursy francuskiego oferują także, poza nauczaniem języka francuskiego, szereg zajęć dodatkowych oraz aktywności. W trakcie wolnej chwili, w czasie odpoczynku od nauki języka francuskiego polecam Wam wybrać się do Marsylii!

Marsylia w swej okazałości :) kursy francuskiego we Francji to nie tylko nauka... :)Marsylia położona jest na południu Francji na znanym na całym świecie Lazurowym Wybrzeżu, w basenie Morza Śródziemnego.  Gdy zechcemy się tu wybrać samolotem to wylądujemy na międzynarodowym porcie lotniczym Aeroport de Marseille Provence na którym działają dwie linie metra.

Miasto powstało jako kolonia handlowa –w ok. 600 r. p.n.e. założyli je Grecy z Fokai. Marsylia była pierwszym „polis” w Europie Zachodniej.

W I w. p.n.e.została  podbita przez Juliusza Cezara oraz jego mordercze rzymskie oddziały. Ale Cezar nie zatrzymał się w Marsylii – podbił ją wraz z pozostałą częścią Galii i zamienił w tętniący życiem  rzymski port. Pierwszemu polis udało się  uzyskać status wolnego miasta które jest sprzymierzone z Rzymem, mimo że miało poważną konkurencję w postaci Arles i Narbony.

marsylia wyspa Hrabiego Monte Christo :)Gdy nastąpił schyłek cesarstwa rzymskiego i imperium chyliło się ku upadkowi, rozpoczął się kryzys w Marsylii.  W roku 476 r. (datę tą uważa się za koniec cesarstwa zachodniorzymskiego i rozpoczącie średniowiecza) najechali i splądrowali je Wizygoci, następnie Burgundowie i Ostrogotowie. Od VI w. Marsylia wchodziła w skład państwa Franków, a gdy władzę przejął Karol Wielki – stała się głównym średniowiecznym portem handlowym jego olbrzymiego państwa.  Natomiast w X w.  n.e. Marsylia weszła w skład odrębnego „organizmu” jakim była Prowansja i dzięki swemu bogactwu w każdej postaci a także licznym kontaktom handlowym zyskała status wolnego miasta by w roku 1481 r. mogli ją zająć Francuzi.

port w Marsylii, widok z parku Pharo. Jednymi z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych, zabytków Marsylii są Fort św. Jana – który powstał w XVII w.  oraz  Fort św. Mikołaja (ten zkonstruowano w XIII w.), który został wzniesiony przez Zakon Szpitalników z Jerozolimy. Oba forty bronią wejścia do dzielnicy portowej. Dla spragnionych płynów i pożywienia: znajdziemy tutaj (w dzielnicy portowej) mnóstwo tawern oraz restauracji, które serwują przepyszne owoce morza a także przytulne kafejki w których mozemy spędzić romantyczne wieczory z ukochaną osobą… 🙂

Notre Dame de la Garde w Marsylii.Fasada Bazyliki Notre-Dame  de la Garde (to nie jest Notre Dame z Quasimodo w tle 🙂 ) ozdobiona została różnokolorowymi marmurami. Bazylikę wzniesiono w XIX w. i zwieńczono złoconym posągiem Matki Boskiej, który mierzy 10 m. Styl w jakim wybudowano Bazylikę to romańsko-bizantyjski . Katedra i wybrzeże. Prawda, że piękny jest ten widok...?Obowiązkowym punktem w trakcie zwiedzania Marsylii jest gotycka katedra La Mayor z XII w. oraz nowa katedra La Mayor z XIX w 🙂  . Natomiast w centrum miasta znajdziemy wspaniały ratusz z XVII w. Wiem, duzo informacji, czas powrotu na kursy francuskiego nadchodzi ale proszę, wytrzymajcie jeszcze chwilę…Nauka francuskiego to nie wszystko…!! 🙂

marsylia zamek hrabiego Monte Cristo :)Jest jeszcze wyspa If, która przylegaja do miasta. Na tej wyspie stoi biały zamek-więzienie, który sławę zyskał dzięki powieści Dumas’a:  Hrabia Monte Christo.

Najstarszym marsyliańskim kościołem jest Basilique St-Victor, którą wzniesiono jako część założenia klasztornego w V wieku. Basilique St-Victor  wygląda jak twierdza – nic dziwnego, jego ściany miejscami osiagają grubość 3 metrów 🙂 . Z ascetycznego wnętrza bazyliki mamy możliwość zejść do niezwykle interesującej krypty, skrywającej szczątki św. Maurycego.

Muzeofilom zwiedzanie polecam rozpocząć od Muzeum Historii Marsylii –znajduje się ono  na parterze centrum handlowego Centre-Bourse. W muzeum tym zgromadzono bogate zbiory dotyczące historii Marsylii, między innymi dobrze zachowany wrak rzymskiego okrętu handlowego z III w. W sąsiadującym Ogródku Ruin wyeksponowano pozostałości portu z I-IV w., które zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych. Innymi ciekawymi miejscami są Maison Diamantée Musée du Vieux Marseille i liczne parki z przepiękną, śródziemnomorska roślinnością.

To by było na tyle 🙂

A teraz zasadnicze pytanie: jak Wam idzie nauka języka francuskiego? 🙂

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: