Belfast. Stolica Irlandii Północnej.

6 06 2012

Belfast jest to największe miasto i zarazem stolica Irlandii Płn. Zamieszkiwane jest przez 277 tysięcy ludzi,  zaś populacja aglomeracji wynosi 560 tys. Miasto położone jest u ujścia rzeki Lagan do zatoki Belfast Lough.

Belfast - miasto konfliktu - W starciach cierpieli najczęściej zwykli ludzie. (Na budynku zdjęcia upamiętniające największe zamachy i informacje przedstawiające ich rozmiar). W starciach cierpieli najczęściej zwykli ludzie. (Na budynku zdjęcia upamiętniające największe zamachy i informacje przedstawiające ich rozmiar). Belfast od początku lat 70-tych kojarzył się ludziom głównie jako stolica zwaśnionego kraju. Dziś to miasto jest jednym z najważniejszych miast europejskich, w którym odbywają się liczne kursy językowe a przede wszystkim jest to miasto,  które nie powinno zostać pominięte w wakacyjnych wojażach.

W Belfaście panuje swoista, troszkę możnaby rzec  staroświecka atmosfera oraz dominuje mocno ironiczny  czarny humor. Mimo wszystko mieszkańcy Belfastu witają i przyjmują turystów z wielką serdecznością – świadczy o tym chociażby fakt, że z roku na rok liczba przyjeżdżających poznać miasto murali  stale się zwiększa co jest również  zdecydowaną oznaką powrotu miasta do „normalności”.

Jak większość miejscowości i Belfast posiada w zanadrzu kilka turystycznych perełek. Na pewno warty zobaczenia jest XIX-wieczny City Hall. Oprócz poznania historii powstania budynku, można zorientować się w bieżącej działalności na jego terenie, a także… można Grand Opera House, koncertował tu Lucciano Pavarotti. Ze StudyGlobal poza nauką języka macie możliwość zwiedzić te miejsca :)sfotografować się w todze(!!!), które na co dzień noszą radni na posiedzeniach 🙂 . Gdy będziemy w Belfaście warto przyjrzeć się też bogato zdobionemu budynkowi Grand Opera House i hotelowi Europa. Hotel Europa – ”Bombowy Hotel” –  podczas niedawno zakończonych w Irlandii konfliktów był zamieszkiwany  przez wielu zagranicznych korespondentów, co czyniło z obiektu cel bombardowań. Przylgnęło do niego określenie „najczęściej wybuchający hotel w Europie” bądź „ Bombowy Hotel”. W trakcie wyprawy przez centrum miasta przeprowadzi nas Great Victoria Street.  Natomiast gdy jesteśmy zainteresowani spożyciem napojów energetycznych (czytaj: wyskokowych)  – skupisko pubów i restauracji znajdziemy przy tzw. Golden Mile.

belfast mural. Dopiero teraz widać nienawiść obu stron... podróże językowe ze StudyGlobal.Jednak najważniejszą atrakcją, które oferuje nam miasto, są malowidła. Powstawały one w czasie zamieszek, która trwały aż po lata 90-te : na zachód od centrum Belfastu lojaliści wymalowali Shankill Road, a nacjonaliści Falls Road. Możliwość znalezienia murali mamy także za wschodnim brzegiem rzeki (okolice Short Strand oraz Lower Newtownards). Mieszkańcy zamieszkujący te rejony  wyraźnie pokazują wszystkim Mural w Belfaście. podobizna Bobbyego Sandsa, lidera IRA. StudyGlobal - nie tylko nauka języka...dookoła swe przekonania — ich domy udekorowane są flagami, a na ścianach widnieją kolejne malowidła. Ciekawostki na temat miasta Belfast:

  • rok 1737  – w rozpoczęto wydawanie w mieście „The News Letter”. To najstarsza na świecie gazeta, która wciąż się ukazuje! link :www.newsletter.co.uk
  • Titanic – tak, właśnie w Belfaście go zbudowano. Miał być chwalebny, okazał się zgubny… Trudno stwierdzić, czy to akurat powód do chwalenia… 😉
  • Samson i Goliath — są to dwa ogromne dźwigi koloru żółtego, które stoją na nabrzeżu stoczni miasta. Dźwigi te symbolizują przemysłową potęgę Belfastu przed kilkunastoma latami.
  • Little Ben – w okolicach rzeki stoi zegar przypominający Big Bena z Londynu
  • A jak Wam mało, zajrzyjcie na:  www.gotobelfast.com   🙂
Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: