Belfast. IRA, Święty Patryk, Muzeum Titanica…

5 06 2012

Czy zastanawialiście się, jak i gdzie ciekawie spędzić czas? Francja Francją, nauka jezyka francuskiego to nie wszystko… Proponuję Wam Irlandię i Muzeum Titanica!

2 kwietnia 1912 roku wodowanie Titanica.Irlandia Północna oferuje w tym roku całą masę niepowtarzalnych imprez i atrakcji – mija 100 lat od zatonięcia Titanica, nic więc dziwnego, że w Belfaście – mieście, w którym statek został zaprojektowany, wybudowany i wodowany – szykowanych jest wiele uroczystości.

Uroczystości te mają uczcić chwałę oraz pamięć nie tylko tych, którzy ponieśli śmierć w tej katastrofie ale także tych osób, które pracowały przy budowie tego statku.

31 marca 2012 roku otwarto Titanic Belfast – największego na świecie muzeum poświęconego legendarnej jednostce.  Wydarzenie to było najgłośniejsze w Irlandii.

Budowa olbrzyma zaczęła się w dniu 31 marca 1909 roku. Titanic był naprawdę olbrzymich rozmiarów: mierzył ponad 290 metrów długości, jego wysokość wynosiła 28 metrów a waga wynosiła 46 tysięcy 328 ton(!!!). trasa rejsu Titanica - krzyżyk oznacza miejsce zatonięcia kolosaPo upływie trzech lat, a dokładniej w dniu 2 kwietnia 1912 roku, Titanic opuścił stocznię w Belfaście, by 10 kwietnia móc wyruszyć w swój dziewiczy i pierwszy rejs ( i niestety-ostatni) z Southampton w Anglii aż do Nowego Jorku. Budowa trwała 3 lata – rejs Titaniciem 4 (niecałe) dni… W dniu 14 kwietnia doszło do największej w dziejach katastrofy morskiej: o godzinie 22:40 Titanic uderzył w górę lodową, czego następstwem było jego zatonięcie i pójście na dno w przeciągu kilku godzin… W wyniku wypadku zginęło 1500 osób.

Muzeum Titanica w trakcie budowy.By uhonorować zarówno konstruktorów, jak i ofiary katastrofy, powstało muzeum Titanic Belfast, nad którym prace trwały 3 lata – tyle samo ile trwała budowa jednostki.  Również data otwarcia jest połączona historycznie z datą ukończenia budowy titanica – 31 marca 2012 roku imponujący budynek otworzył swoje podwoje dla zwiedzających.

A jak wygląda muzeum?Bryła budynku składa się z 4 dziobów statku, które wznoszą się na wysokość ponad 27 metrów i zwrócone są w cztery strony świata. Fasada muzeum stworzona została z 3000 oksydowanych srebrem aluminiowych tarcz, których urok wzmacniać będą baseny z wodą otaczające podstawę budynku. Budowla,  o wysokości liczącej 24 metrów posiada 4 piętra, a schody mają 124 stopnie, zapewniając dostęp do dwóch najwyższych kondygnacji. Muzeum w zanadżu posiada również najdłuższą podwieszaną windę w Irlandii.

muzeum od środka. Zwiedzający mogą poczuć się jak na statku...W muzeum tym zwiedzający mają możliwość poznania pełnej historii jednostki – na 9 interaktywnych ekspozycjach prezentowane  są dzieje statku:  od narodzin idei stworzenia niezatapialnej maszyny aż do jego pójścia na dno i odkrycia wraku. Odwiedzający mogą w poszczególnych salach oraz przede wszystkim w zrekonstruowanych wnętrzach jednostki zobaczyć, a nawet poczuć jak wyglądało życie i praca na Titanicu.

Zrekonstruowane zostły nie tylko sale balowe ( w pełnym wymiarze w skali 1:1 ) i restauracje, ale także kabiny I, II i III klasy(!). Obejrzeć można  również łodzie ratunkowe używane w tamtych czasach, a cała ekspozycja jest wzbogacona głosami ludzi ratujących swoje życie tej straszliwej nocy…

Kajuta Titanica.Odwiedzający będą mieli także możliwość zapoznania się z projekcjami 3D oraz symulatorem podróży przez stocznię, w której powstawał gigant Titanic. W ostatniej – dziewiątej sali – turyści zobaczą materiały, jakie zostały nakręcone przez dr Roberta Ballarda podczas podwodnej ekspedycji do wraku, która miała miejsce w 1985 roku.

Planując wyjazd do Belfastu nie zapomnijcie, że w Irlandii Północnej jest wiele ciekawych miejsc, kóre warto odwiedzić www.discoverireland.pl

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: