Malta. Katolicki kraj Europy.

1 06 2012

Każdy turysta jak i uczestnik kursów języka angielskiego, który odwiedza Maltę, jest pod wrażeniem ludowej pobożności jej mieszkańców – jest najbardziej katolickim krajem Europy; aż  98 proc. społeczeństwa przyznaje się do wyznania katolickiego, a co niedziela na Mszę św. uczęszcza ok. 63 proc. mieszkańców 🙂  .  Malta. Widok wyspy z morza. Ze StudyGlobal każda chwila jest niezapomniana :)Na Maltańskich wyspach jest 350 kościołów! Naród maltański kocha Maryję, Jej imieniem oraz imionami świętych patronów – kult patronów jest powszechny na Malcie – mieszkańcy nazywają miasta, wsie, wysepki, zatoki, ulice, place, parki i domy 🙂 . Samo imię „Maria” jak i imiona wielu świętych nosi spora ilość  Maltańczyków.  Religia katolicka tętni tutaj życiem, najbardziej  ukazując swe istnienie w fiestach, a te odzwierciedlają południowy temperament wyspiarzy.

Kościół na Malcie. nauka kursy języka angielskiego. Kościoły oraz maltańskie ulice przystrajane są wtedy tysiącami lampek, kolorowymi girlandami, chorągwiami, kwiatami,  jest pokaz fajerwerków…  W trakcie trwania procesji, w których zawsze (uwierzcie, nie ma wyjątków) biorą udział orkiestry, mieszkańcy noszą naturalnej wielkości figury Maryi  a także świętych patronów. Maltańczycy zawdzięczają liczne cuda  wstawiennictwu Panny Maryi  oraz świętych – jeden z tych cudów miał miejsce w mieście Mosta, gdzie znajduje się kościół z czwartą co do wielkości na świecie kopułą(!!!). Trwała wtedy II wojna światowa i akurat Malta, jako brytyjska baza wojskowa, bombardowana była przez Luftwaffe. W pewnym momencie do świątyni podczas Mszy świtętej wpadł pocisk ale na szczęście nie wybuchł i nie wyrządził nikomu krzywdy – uznano to za cud.

W dniach 17-18 kwietnia 2010 r. pielgrzymkę na Maltę odbył Papież Benedykt XVI – z okazji 1950. rocznicy przybycia na wyspę św. Pawła, który zapoczątkował chrystianizację Malty. Święto związane z przybyciem na wyspę św. Pawła  oraz początkami chrystianizacji obchodzone  jest każdego roku w dniu  10 lutego w Valletcie – stolicy.

Gdy będziecie odbywać kurs angielskiego (bądź będziecie na Malcie po prostu, by wypocząć), wybierzcie się do miasta Rabat. Księża w kaplicy maltańskiej.Znajduje się tam grota, w której przez trzy miesiące mieszkał Apostoł Narodów.

Na Malcie trzy razy był nasz kochany papież  Jan Paweł II – aż dwa razy w 1990 r. (w tym raz na chwilę, gdy odbywał podróż do Afryki) i w 2001 r., kiedy wyniósł do chwały ołtarzy Maltańczyka ks. Giorgia Precę. Na Malcie są dwa pomniki Papieża Polaka.
Religijność katolicka  Maltańczyków znajduje także odbicie w tutejszym prawodawstwie:  zakazuje ono całkowicie aborcji oraz rozwodów(rozwody są możliwe ale po 4-letniej separacji która nie przynosi pojednania) !!!!!  I co najważniejsze: hymn państwowy Malty jest modlitwą 🙂 .

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: