Liberté, Égalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo)

30 05 2012

Jest to najważniejsza dewiza francuska – jest to hasło rewolucji francuskiej sformułowane 30 czerwca 1793 roku i od tego też czasu jest umieszczane na francuskich budynkach publicznych.

Liberté, Égalité, Fraternité Francuska dewiza zamieszczona jest w konstytucji z 1848 roku. Ale z hasła usunięto jego jedną część… – właściwie całe hasło to „Liberté, Égalité, Fraternité, ou la Mort” – Wolność, Równośc, Braterstwo albo Śmierć.

W trakcie pobytu we Francji zetkniecie się z tym hasłem dość często. Gdy będziecie mieć chwilę przerwy, pomiędzy kolejnymi kursami języka francuskiego, przyjżyjcie się monetom, znaczkom pocztowym, godle Francji – zobaczycie je prawie wszędzie.

Z upływem czasu wyraz „śmierć” usunięto, aby hasło nie wskazywało, że jakobiński terror był od początku elementem francuskiej rewolucji, oraz  by nie godziło ono w liberalno-humanistyczny wizerunek tejże rewolucji.

Jest to główna i najbardziej charakterystyczna dewiza rewolucjonistów z A.D. 1789 która była wypisywana na budynkach w okresie rewolucji francuskiej. Hasło to streszcza także jej założenia ideowe. Sformułowane 30 czerwca 1793 roku hasło jest dziś jednym z symboli Republiki Francuskiej a także stanowi podstawę Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.  Francuska moneta.

Jeżeli dotychczas braterstwo dla narodu francuskiego oznaczało dobrowolną pomoc, więzy rodzinne, sąsiedzkie, bycie poddanymi tego samego króla, dziećmi jednego Boga, to rewolucja musiała wykorzystać też ten fakt. Mało co tak jednoczy jak wspólna nienawiść do czegoś (święta prawda, chyba nie zaprzeczycie…), więc przywódcy i ideolodzy rewolucyjni nastawili tych ludzi, aby jako bracia przeciwstawili się dotychczasowemu porządkowi.

Dyktatura jakobinów była zaciekle zwalczana przez monarchistów.  W odpowiedzi monarchistom jakobini zaserwowali  „politykę terroru”. W stolicy Francji – Paryzu – powołano wtedy Trybunał Rewolucyjny, który miał za zadanie karać kontrrewocjunalistów śmiercią. Została rozpoczęta walka z Kościołem. Ogromny terror jakobinów jak i brak jakichkolwiek skrupółów doprowadził do pacyfikacji kraju oraz stłumienia opozycji. Maximilien Robespierre nie zmieniając metod rządzenia, likwidował swoich osobistych przeciwników, w tym i Jacquesa Dantona, sprzeciwiającego się terrorowi.Rewolucja Francuska. Ikona. Z każdą chwilą, z każdym upływającym dniem przywódca jakobinów zaczął tracić poparcie wśród ludu, który to był coraz bardziej niezadowolony z trwających krwawych rządów i który wciąż odczuwał trudności aprowizacyjne. Robespierr’a wprowadził sterowanie gospodarką przez państwo, co dodatkowo godziło w burżuazję. Jego liczni przeciwnicy w Konwencji Narodowej w dniu 27 VII 1794 dokonali zamachu stanu i aresztowali go. W niewoli długo nie pobył – następnego dnia Robespierr został stracony na gilotynie bez sądu. Tak tak, nie zapadł w tej sprawie żaden wyrok. Ludzie nie obarczali dodatkowymi kłopotami wymiaru sprawiedliwosci, do którego to wtedy nie mieli zaufania a który, wydając wyrok inny niz lud oczekiwal, także mógł zostać stracony…W sposób ten zamknięty został radykalny okres rewolucji francuskiej.

Rewolucja francuska (o niej na kursach jezyka francuskiego słyszeć nie będziecie – tam będzie tylko nauka języka francuskiego 🙂 ) zniosła całkowicie ustrój feudalny. Dodatkowo zapewniła chłopom własność ziemi, zlikwidowała nierówność prawa, wprowadziła wolność słowa i wyznania a także (i przede wszystkim) wprowadziła prawo jak i pojęcie wolności osobistej (!). Rewolucja przyczyniła się do upowszechnienia oświaty oraz zapoczątkowała powszechną służbę wojskową (która trwa do dziś), nadając w ten sposób wojsku charakter narodowy. Swym wielkim finałem i krwawym przebiegiem rewolucja doprowadziła do zreformowania Francji oraz miała ogromny wpływ, jak i znaczenie,na całą Europę.  Repoblique Francaise.

Reklamy

Działania

Information

One response

20 06 2012
Francja. Markiz de Sade. « Podróże językowe – angielski

[…] się w sprawę “wolności, równości i braterstwa” (pamiętacie wpis o “Liberté-Égalité-Fraternité” ?). W międzyczasie także został członkiem klubu jakobinów (wyjaśniając Wam było to […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: