Francja i szampan. Szampania – historyczny region Francji.

29 05 2012

Francja, poza kursami jezyka francuskiego oraz nauką, oferuje Wam także wiele ciekawych okolic do zwiedzenia. Wiecie skąd pochodzi szampan? Nie, nie „szampon” a „szampan” 🙂 . butle szampanowe. Nauka francuskiego we francji + konsumpcja... :)

Nie   wiecie?Oryginalny i jedyny w swoim rodzaju szampan pochodzi z Francji, z Szampanii.

W trakcie nauki jezyka francuskiego we Francji wybieżcie się w niezapomnianą podróż która przyblizy Wam historię tego pysznego trunku.

Nazwa „szampan” pochodzi od krainy Szampania (jest to region znajdujący się w północno-wschodniej Francji)- tam i tylko tam produkuje się ten wyśmienity trunek – i przede wszystkim jest chroniona patentem(apellation d’origine controlee). Datę zastrzeżenia nazwy przypada na 1911 rok.

Wszystkie inne produkcje, zagraniczne jak i rodzime, w swej nazwie zawierają słowo „musujące”. Szampan jest trunkiem drogim jak i  dystyngowanym, serwowanym przy (wiadomo) najlepszych okazjach i świętach. Champagne produkuje się na bazie trzech rodzajów szczepów winogron: Pinot Noir i Pinot Meunier oraz Chardonnay.

Każdy z Was zapewne zastanawiał się nie raz, czemu prawdziwy szampan jest tak drogi, prawda?Ja również i to dość często 🙂 . A o to powody „drożyzny” tego napoju 🙂 :

– winogrona przechodzą specjalną selekcję spośród tych dojrzałych; zbierane są ręcznie(!); mała ciekawostka: kolor złocisty szampana uzyskuje się ze skóry…winogrona czarnego winogronka do produkcji szampana. Francja. Kursy francuskiego. Nauka francuskiego.

– ilość winogron, które należy zebrać z pola jest limitowana; do produkcji nadaje się jedynie sok z pierwszego wyciskania

– dziś winogrona moga byc uprawiane jedynie na 30 tys. hektarach ziemi – cena za jeden hektar winnic potrafi dojść(czasami przewyższa)do… 1,5 mln euro. Kwota niebagatelna, prawda? Moze dlatego szampan jest zwykle drogim trunkiem… ;(

Może więc te kwestie obrazują choć trochę problem wysokiej ceny tego „napoju” jak i jego  ograniczoną ilość konsumentów…

szampan. opis oryginalnej etykiety. Francja i nauka jezyka francuskiego.

Najbardziej znanymi markami roczników(które moze kiedys obiły się Wam o uszy)są: Canard Duchene (1868), Moet et Chandon (1743), Veuve Cliquot Ponsardin (1772), Mercier (1858);  natomiast w kwestii najbardziej znanych szampanowych marek na świecie przodują: Dom Perignan, Moet et Chandon.

Dla osób, które chcą spróbowac szampana a nie chcą przeznaczyć na ten wydatek zbyt dużo gotówki, proponuję młodsze roczniki – ceny są już od 25 euro do 130 euro za np. Dom Perignan z 2002 (ceny we Francji, w Polsce są niestety troszkę wyższe). Ten sam Dom Perignan ale z roku 1983 w sprzedaży jest już za ok.360 euro.  Pocieszające jest jednak to, że będąc we Francji można zakupić kilka butelek szampana za przyzwoitą cenę 30 euro za np. wyśmienity Ponsardin. Polecam!!!

A teraz troszkę informacji na temat procesu produkcji szampana 🙂 : produkcja polega na sposobie zwanym metodą szampańską. Proste, nie? 🙂 Dla niewtajemniczonych: mowa jest o poodwójnej fermentacji moszczu – pierwsza odbywa się kadziach a druga następuje już w samych butelkach przy regularnym poruszaniu butelek. Wino jest mieszane z różnych odmian roczników i szczepów winorośli. Gdy nadchodzi czas butelkowania wina, dodaje się wtedy do niego likier który uzyskujemy z drożdży oraz cukru – ten magiczny dodatek powoduje ostatnią fermentację, w trakcie której wyzwalany jest mus. Osad, który pozostaje na butelkach zostaje usuwany poprzez poruszanie. Oczyszczaniu następnie poddaje się kapsel, który pełen jest osadu – zamraża się go w roztworze solankowym. Po tym procesie pozostaje juz tylko dozowanie cukru i wina no i najważniejsze: korkowanie butelek, by gotowy już szampan mógł dojrzewać w piwnicach.

Charakterystyczne nazwy dla rodzajów szampana:

– brut- wytrawny

– sec-półwytrawny

– demi-sec-półsłodki

– doux-słodki

Także nie traćcie czasu na kurs francuskiego (owszem, nauka języka francuskiego jest ważna) tylko zasuwajcie do Szampanii by móc delektować swe podniebienia jednym z najpyszniejszych trunków w dziejach ludzkości 🙂

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: