Francja. Auguste i Louis Lumiere. Autochrom.

23 05 2012

Podczas pobytu we Francji, po ukończonym kursie języka francuskiego, w chwili wolnej od nauki znajdźcie w sobie jeszcze trochę energii i odwiedźcie „Institut et musée Lumière” – Instytut i Muzeum Lumiere.  Zobaczycie w nim wiele ciekawych rzeczy a przede wszystkim technikę autochromu, która wynaleźli owi sławni bracia.

Bracia Lumière. Francja. Nauka języka francuskiego + zwiedzanie.Technikę autochromu, dzięki której można było uzyskać barwną fotografię na szklanych płytach, wynaleźli bracia  Lumiere w 1903 roku. Cztery lata później w roku 1907 uruchomili oni produkcję płyt autochromowych. Było to nowatorskie, oryginalne i przede wszystkim jedyne na świecie dostępne na rynku rozwiązanie, które dotyczyło wywoływania zdjęć w kolorze.  LumiereboxSukces wynalazku dwóch braci trwał nieprzerwanie ponad 30 lat,  i można rzec, że technika ta była  przodkiem slajdów, które ogromna popularność miały w latach 70-80. XX wieku.

Ich piękne, oryginalne kolorowe fotografie z początków XX wieku, mimo upływu ponad stu lat, nadal są nadzwyczajnej jakości plastycznej. Te subtelne kolory, miękkie światło, głębia ostrości i tematyka sprawiają wrażenie impresjonistycznych obrazów.

Pierwszy autochrom braci. Francja. Kursy francuskiego. Nauka jezyka francuskiego.A teraz krótka informacja, jak działa autochrom (dla tych z Was, którzy odpuścili sobie naukę jezyka francuskiego i nie mają możliwości wybrania się do Instytutu i Muzeum Lumiere):      w autochromie  szklana płytka pokryta była barwną mozaiką mikroskopijnych ziarenek skrobi ziemniaczanej w podstawowych  trzech kolorach (barwnikach) – czerwonym, zielonym i niebieskim. Następnie na ten kolorowy filtr nakładano emulsję panchromatyczną do fotografii czarno-białej.  W trakcie ekspozycji światło przenikało poprzez różnokolorowe ziarenka, a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz posiadający naturalne kolory! Ponieważ czas naświetlania był dość długi i wynosił 2-3 sekundy (moze to jest śmieszne ale to naprawdę duzo czasu), bracia Lumiere fotografowali głównie krajobrazy czy statyczne grupy ludzi (nie zapominali także o martwej  naturze z owoców czy kwiatów).

Nie bądźcie więc bierni. Zbierzcie w sobie siły, uaktywnijcie drzemiące w Was ogromne pokłady energii i zasuwajcie do Francji do Instytutu i Muzeum Lumiere nie zapominając przy tym, że trzeba jeszcze odbyć kurs języka francuskiego! 🙂

Reklamy

Działania

Information

One response

8 06 2012
Lyon. Kursy francuskiego we Francji. « Podróże językowe – angielski

[…] i najchetniej odwiedzanymi muzeami są Muzeum Cywilizacji Gallo oraz Muzeum Braci Lumiere (już o tych Panach pisałem wcześniej – […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: