Francja. Cannes.

22 05 2012

Kursy języka francuskiego we Francji wcale nie muszą być nudne 🙂 Francja. Kursy języka francuskiego, nauka jezyka francuskiego.Przecież po kilku godzinach intensywnej nauki języka francuskiego macie jeszcze w sobie jakieś pokłady energii, które mozna spożytkować 🙂  Polecam Wam miejsce godne odwiedzenia w chwili wolnej od kursów jezyka francuskiego – Cannes. Jest to miasto rozsławione dzięki festiwalowi, który się tam odbywa.

Organizatorzy festiwalu w tym roku na symbol tego wielkiego wydarzenia wybrali  Marilyn Monroe. marylin Monroe w swej kobiecej okazałościBlondynka (a raczej najsłynniejsza blondynka świata) została twarzą 65 Festiwalu w Cannes. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – od 2002 roku oficjalna nazwa to po prostu: Festival de Cannes – jest jednym z najbardziej prestiżowych jak i najważniejszych festiwali filmowych na świecie.

Marylin Monroe – jedna z wielu nieżyjacych już ikon światowego kina – jest idealnym odzwierciedleniem najsłynniejszego festiwalu filmowego. Dlatego właśnie w 65 rocznicę Festiwalu w Cannes złożono w ten sposób hołd pięknej aktorce, która zmarła dokładnie 50 lat temu w wieku zaledwie 36 lat z powodu przedawkowania leków.

Pierwszy raz Festiwal w Cannes został zorganizowany na przełomie września i października 1946 roku w budynku byłego kasyna w Cannes. Jednak początki historii tego festiwalu sięgają aż roku 1939, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się konkretne plany organizacji tego typu festiwalu, którym patronowały takie osobistości, jak Louis Lumière, Philippe Erlanger oraz Jean Zay.

To właśnie ten ostatni-Jean Zay, który pełnił wtedy funkcję francuskiego Ministra Kultury i Sztuki-wyszedł z inicjatywą stworzenia we Francji Festiwalu Filmowego. Wybór miasta, które miało gospodarzyć festiwalowi, padł na Cannes, ze względu na „rewelacyjną pozytywną i słoneczną pogodę oraz urocze usytuowanie”.

Pierwszej uroczystości, która miała odbyć się w 1939 roku przewodniczyć miał jeden z twórców kina – Louis Lumière (pamiętacie Braci Lumière? W sumie nie dziwne że nie, aż tak starzy nie jesteście… 🙂 ).

Festiwal jednak nie odbył się ze względu na wybuch II wojny światowej. Jego odbycie się jak i całkowita organizacja okazała się możliwa dopiero po całkowitym zakończeniu tej nieciekawej wojny. Festiwal w Cannes ruszył jesienią w roku 1946.

Główną nagrodą Festiwalu w Cannes jest Złota Palma (fr. Palme d’Or)Złota Palma. Palme d'or. Najważniejsza nagroda festiwalu w Cannes., która została przyznana po raz pierwszy w 1955 roku. Wcześniej przyznawano nagrodę Grand Prix Festiwalu. Pierwszą personą, którą została obdarzono Złotą Palmą był Delbert Mann za film „Marty”. Niestety, w późniejszych latach 1964-74 czasowo zrezygnowano z nagradzania Złotą Palmą – jednak w później do pomysłu nagradzania zwycięzców wrócono. Dziś Złota Palma jest symbolem festiwalu w Cannes.

Najważniejszą nagrodą festiwalu za film pełnometrażowy jest wspomniana Złota Palma. Złotą Palmę przyznaje się także za film krótkometrażowy – ale nie są to jedyne nagrody 🙂 , oto reszta: Grand Prix, Nagroda Specjalna Jury (Srebrna Palma), nagroda za reżyserię, scenariusz, nagrody dla najlepszej aktorki i aktora, nagrody w ramach konkursu Un Certain Regard („Inne Spojrzenie”), Złota Kamera oraz nagrody konkursu etiud studenckich Cinéfondation.

W historii Festival de Cannes aż dwa razy zdarzyło się, że kompletnie nie mógł się odbyć. Problemami były (jak i niestety dziś są)…finanse! Miało to miejsce w roku 1948 oraz 1950. Natomiast w 1968 roku polityczne zamieszki, które odbywały się na terenie Francji zmusiły organizatorów do przerwania Festival de Cannes. Choć początkowo festiwal odbywał się jesienią, dość szybko (w 1951 roku) zmieniono termin ceremonii na sezon wiosenny, który obowiązuje także obecnie.

Festiwal trwa dwa tygodnie.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: