Awinion.Pałac Papieży.Francja.

10 05 2012

Gdy papież Klemens V, persona znana wcześniej jako arcybiskup Bordeaux Bertrand de Got, przenosił się w 1309 roku (po przegranej walce politycznej z królem francuskim Filipem IV Pięknym a także poprzez niepokoje społeczne narastające w Rzymie) „chwilowo” do Awinionu we Francji, nie przypuszczał zapewne, że zapoczątkowuje tzw. „niewolę awiniońską papieży”, która trwała 68 lat, oraz że rozsławi miasto nad Rodanem we Francji.

Gdy będziecie na kursach jezyka francuskiego, musicie poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Francji.

Zbudowany przez niego ( papieża Klemensa V) i jego ośmiu następców – z ogromnymi zasługami na tym polu Jana XXII i Benedykta XII – Pałac Papieży ( do dziś jest to największa tego typu gotycka budowla w Europie) jest, obok „mostu do nikąd” nad Rodanem i średniowiecznych murów obronnych, głównym magnesem, który  ściąga tu co roku miliony turystów i gości żądnych wrażeń zwiedzania i fotografowania.

Najcudowniejszy i najpiękniejszy widok – panorama Awinionu – rozpościera się z zachodniego brzegu rzeki Rodan, z wyspy Ile de la Bartelasse, która należydo miasteczka Ville-neuve-lés-Avignon (byłe miasto kardynałów, którzy w nim budowali swoje pałace). Widok jest naprawdę wspaniały, zwłaszcza gdy blasku dodaje popołudniowe słońce.

Ujrzeć można tu urwany na czwartym przęśle sławny Point Saint-Bénézet – Most Awinioński. Niegdyś łączył on Awinion z Villeneuve – początkowo był drewniany – powstanie mostu datuje się na XII wiek. Kamienna gotycka budowla miała 22 przęsła i długość aż 900 metrów (!). Niestety, większość z nich została zmyta przez powódź w połowie XVII wieku.

Pozostałe cztery przęsła, które przetrwały wieki, stawały się powoli wielką atrakcją turystyczną i ulubionym miejscem spacerowiczów, niczym nadmorskie molo, a także tematem znanej piosenki, z refrenem „Tańczą panowie, tańczą panie na moście w Awinion…”

Na temat tańców na moscie można usłyszeć dwie wersje – o zabawach możnych oraz… o hulankach półświatka, pań lekkich obyczajów i rabusiów, którzy rozgrzani winem i tańcem świętowali pod przęsłami mostu swe zdobycze.

Jak było na pewno już się raczej nie dowiemy, ale odcięty gotycki most widziany z drugiego brzegu Rodanu, robi ogromne wrażenie, w szczególności na tle ciemnego nurtu rzeki. Zwłaszcza, że zaraz za nim znajdują się średniowieczne mury miasta oraz wysoki i przepotężny masyw Pałacu Papieży oraz sąsiadującej z nimi katedry. Inny widok mostu, z „lotu ptaka”, roztacza się z ogrodów papieskich na wysokim, wschodnim brzegu Rodanu.

Zaś widok na kompleks pałacowy – spod Małego Pałacu, który wzniesiony został w XIV-XV w dla tutejszych biskupów oraz arcybiskupów – dziś wspaniałej galerii malarstwa religijnego mistrzów włoskich z XIII-XVI w, z dziełami m . in. Carpacciego, Boticellego, Giovanni di Paolo.

Warowny pałac papieży – wzniesiono go w XIV wieku – ciekawy i interesujacy jest przede wszystkim jako zabytek architektury.

Poza ciekawymi i intrygującymi włoskimi freskami nie ma wewnątrz niczego szczególnego. To, czego nie wywieźli papieże (po legalnych, działali tu jeszcze trzej antypapieże)  przenosząc się w roku AD 1377 z powrotem do Rzymu, rozkradziono w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej – po niej pałac służył jako wojskowe koszary aż do roku 1906.

Warto jednak poświęcić czas, by móc zobaczyć ogromne sale, dziedzińce, krużganki, przejścia, a przede wszystkim wystawy tematyczne, które organizowane są w lecie.

Dobrze zachowane średniowieczne mury Awinionu dziś nie robią napewno takiego wrażenia takiego wrażenia jakie musiały robić w przeszłości, gdy zasypane później fosy podwyższały mury o kilka metrów. Gdyby dziś ktoś się uwziął i odkopał je – na ich miejscu znajdują się skwery oraz ulice – Awinion zyskałby kolejny powód do chwały ( chociaż nie brak ich i obecnie).

Do atrakcji należą również liczne uliczki i zaułki starego miasta, do którego prowadzą wejścia przez bramy w zabytkowych murach. Wewnątrz nich znajduje się wspomniana już, gotycka z XII w. katedra Notre-Dame-des-Doms oraz stare domy mieszczańskie.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: