Wieża Eiffla. Symbol Paryża.

8 05 2012

Szkoła językowa we Francji w Paryżu poza nauką oferuje też zajęcia dodatkowe i wycieczki, w trakcie których można zwiedzić i poznać zabytki Paryża. Jednym z nich jest majestatyczna, wyniosła i niezwykle intrygująca Wieża Eiffla.

Turyści zachwycający się jej monumentalnością patrzą wyłącznie w górę by móc podziwiać jej ogrom. Niewiele osób jednak wie, że konstrukcja kryje również… bunkier pod swoimi fundamentami 🙂 .

Codziennie tysiące turystów przechodzi na Polach Marsowych przed Wieżą Eiffla koło niepozornego, okratowanego wejścia. Najczęściej nie wiedzą oni, że te metalowe drzwi prowadzą do znajdującego się na głębokości 15 metrów bunkra, w którym ponad 100 lat temu francuska armia stworzyła tajne centrum telegraficzne – z bunkra można przejść kilkukilometrowymi podziemnymi tunelami do wojskowo-policyjnego centrum podsłuchów.

Windy, działające na Wieży Eiffla, biją prawdziwy rekord długowieczności – w ciągu ponad wieku zmieniono tylko jedną piątą części (!), z których skonstruowane są wprawiajace je w ruch hydrauliczne mechanizmy.

W 1912 roku francuski wynalazca Franz Reichelt postanowił przetestować swoje nowe dzieło – płaszcz do swobodnego opadania (tak tak dla niedowiarków poniżej link do filmu…) – skacząc z trzeciego piętra Wieży Eiffla. Powiem krótko:  wynalazek nie zadziałał. Niedoszły wynalazca poszybował ku śmierci na oczach zebranego tłumu. Sekcja wykazała, że zmarł na zawał, zanim jego ciało dotknęło ziemi… Lot, choć nie trwał długo, efekt osiągnął, lecz odwrotny niż upragniony cel…Udało się zarejestrować ten śmiały wyczyn: skok z Wieży Eiffla.

Zaprojektowana z okazji Wystawy Światowej przez inżyniera Gustave Alexandre Eiffel, który specjalizował się w budowie żelaznych konstrukcji – innym znanym projektem ,w którym uczestniczył jest Statua Wolności – jest to dar od narodu francuskiego. W trakcie jej budowy zużyto ponad 7000 ton stali dlatego Żelazna Dama zyskała przydomek „Cud ze stali”.

Podczas budowy wieży występowały liczne głosy sprzeciwu, ale po jej skończeniu skusiła ona wielu turystów czymś nowym, niespotykanym. „Żelazna pani” od początków swojego istnienia przyciągnęła około 230 mln turystów, którzy pragną zobaczyć magiczne miasto z góry, wjechać na jeden z tarasów windą.

Nasza partnerska szkoła językowa, w której możecie odbyć kursy języka francuskiego znajduje się nieopodal Wieży Eiffla. „Cud ze stali” stoi u południowego krańca Pola Marsowego, w sercu miasta zakochanych. Do jej montażu zużyto ponad 7 tys ton stali następnie około 2,5 mln nitów ,pracowało nad nią 300 robotników . Jej wielkość 300,5 m razem z anteną 324 m. „Dama Paryża” utrzymywała pozycję najwyższej budowli na świecie do 1929, kiedy w Nowym Jorku wzniesiono 319-metrowy Chrysler Building (pisałem o nim niedawno; jeśli ktoś jest zainteresowany, oto link) .

Również pogoda wpływa na kształt jak i  wysokość wieży .W czasie silnego wiatru konstrukcja może przechylać się na boki nawet do 7cm ,natomiast w okresie upałów wysokość wieży zwiększa się od kilku do 18 cm. Fundamenty sięgają od 8 do 14m w głąb podłoża. Przeciętnie co 7 lat konserwatorzy na nowo malują wieżę zużywając ponad 50 ton farby.
Na tę inwestycję przeznaczono 7,8 mln franków z czego ¾ pieniędzy zwróciło się w ciągu 5 pierwszych lat ,a dodatkowe korzyści były czerpane ze sprzedaży małych figurek w kształcie wieży.

Na całym globie stworzono kilkanaście kopii wieży a oto dwie z nich:

W Las Vegas:

W Pradze:

   Poniżej, dla porównania inne budowle nie odstępujące ogromem i wielkoscią od Wieży Eiffla:

Opis zdjęcia(od prawej strony):
-Wieża Eiffla , lata budowy 1886-1889
-Wieżowiec w Nowym Jorku ,lata budowy 1930-1931
-Bliźniacze Wieże w Kuala Lumpur ,lata budowy 1992-1998
-Wieżowiec na Tajwanie, lata budowy 1999-2003
-Wieżowiec w Chicago, lata budowy 1970- 1973

Reklamy

Działania

Information

One response

26 06 2012
Tragedia w Paryżu! Skoczył z wieży Eiffla… « Podróże językowe – angielski

[…] było powodem skoku z wieży Eiffla… Chęć szybowania? Może ten chłopak chciał dorównać Panu Franzowi Reicheltowi? Bez żartów… Smutna prawda: nie zyje człowiek. Pokój jego duszy. Władze Paryża po […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: