TOWER OF LONDON – BUDOWLA Z NIETUZINKOWĄ PRZESZŁOŚCIĄ…

25 04 2012

Budowla ta była na przestrzeni wieków zarówno fortecą, pałacem, jak i więzieniem, w którym przetrzymywano władców i najbardziej wpływowych przestępców, a co za tym idzie także miejscem tortur i egzekucji. W murach Tower of London znajdowało się także zoo (w którym Wiliam Blake spotkał tygrysa – inspirację słynnego poematu „Tygrys”) i obserwatorium astronomiczne, a do dziś przechowywane są tam klejnoty koronne (z berłem królewskim z największym diamentem świata – 530-karatową Gwiazdą Afryki włącznie) i kolekcje militariów.

Jego budowę rozpoczęto ok. 1078 r., za panowania króla Wilhelma I Zdobywcy, i kontynuowano przez ponad dwieście kolejnych lat. Najstarszą częścią twierdzy jest White Tower wybudowana na początku, która, jak oznajmia legenda, stoi na historycznym miejscu pochówku głowy Brana Błogosławionego.

Bran był bóstwem celtyckim i królem Brytów, którego atrybutem był kruk. Legenda głosi, że święte ptaki Brana po dziś dzień gnieżdżą się w Tower of London, aby czuwać nad królestwem, mimo przeniesienia głowy swojego pana w bliżej nieznane miejsce. Niegdyś wierzono, że dopóki głowa mitycznego władcy będzie pochowana twarzą w stronę kontynentalnej Europy, Wyspom Brytyjskim nie będzie groziła inwazja. Jednak Artur Pendragon, celtycki wódz, szerzej znany jako król Artur, usunął głowę Brana, twierdząc, że sam potrafi zapewnić krajowi bezpieczeństwo. Zgodnie z przepowiednią Merlina, po tym wydarzeniu potęga Celtów załamała się, Saksonowie podbili Wyspy i wyniszczyli plemiona celtyckie zamieszkujące Kornwalię i Walię.

Ludzie uważaja że wieża jest najbardziej nawiedzonym budynkiem Anglii. Snują się ponoć w obrębie jej murów duchy królowej Anne Boleyn, króla Henryka VI, Lady Jane Grey, Margaret Pole i dwóch książąt – synów Edwarda IV. Z tymi ostatnimi wiąże się szczególnie mroczna historia – zostali pozbawieni życia na rozkaz własnego wuja Ryszarda, który miał w imieniu małoletnich, osierociałych książąt sprawować władzę. Ich szczątki odkryto pod schodami jednej z wież fortyfikacji…

Prawdopodobnie od 1140 r. Tower of London była wykorzystywana jako królewska rezydencja. Zmieniło się to dopiero za panowania króla Jakuba I, któremu bardziej do gustu przypadło mieszkanie w Whitehall Palace. Mimo to Tower of London jest powszechnie kojarzone z więzieniem, do którego – oprócz słusznie skazanych – zsyłano często osoby niepokorne lub zwyczajnie niewygodne dla panującego monarchy. Prócz Thomasa More’a i Thomasa Cromwella, a w czasach II wojny światowej także Rudolfa Hessa (bliskiego współpracownika Adolfa Hitlera), „gośćmi” Tower of London bywały koronowane głowy nie tylko Anglii, ale również krajów ościennych. Umieszczono tu królów Szkocji, Dawida II Bruce’a i Jana Balliola, króla Anglii  Henryka VI (którego tu także zamordowano) wraz z małżonką  Małgorzatą Andegaweńską (która przeżyła), a także królową Elżbietę I. Ponadto, w 1553 r. ścięto tu Lady Jane Grey, zwaną dziewięciodniową królową, a także diuka Clarence’a i brata Edwarda IV, Jerzego Plantageneta oraz jego córkę, Małgorzatę Pole. Tę ostatnią torturowano w Tower of London na rozkaz jej kuzyna, Henryka VIII, z takim zapamiętaniem, że na szafot musiano ją wnosić na krześle…

Obecnie w White Tower znajduje się zbrojownia. Częścią Tower of London jest również Bloody Tower (pol. Krwawa Wieża), w której w 1483 r. prawdopodobnie zamordowano Edwarda V Yorka i jego brata, Ryszarda Shrewsbury’ego.

AktualnieTower of London, nosząca szlachetną oficjalną nazwę: Her Majesty’s Palace and Fortress, The Tower of London jest przede wszystkim atrakcją turystyczną przyciągającą miliony zwiedzających oraz miejscem przechowywania klejnotów koronnych. Pilnują jej charakterystycznie ubrani strażnicy, Yeomen Warders (zdjęcie poniżej), zwani beefeatersami (pol. zjadacze wołowiny), którzy uważają, aby ktoś przypadkiem nie wykradł bezcennych królewskich kosztowności, takich jak berło z największym brylantem na świecie (Cullinanem I) albo korona, którą zdobi Cullinan II (drugi co do wielkości brylant).

Tower of London, jest jedną z lepszych i ciekawszych atrakcji turystycznych jakie proponuje Londyn. Przez setki lat była ona siedzibą władców Anglii. Twierdza położona jest nad północnym brzegiem Tamizy, chroni ją kilka rzędów murów i dawne koryto fosy w którym obecnie rośnie trawa. Jej wysokość sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: